slim2


REFORMER PİLATES NEDİR
?

Reformer (Aletli pilates) Pilatesin kurucusu Joseph Pilates‘in 1. Dünya savaşı döneminde yaralı ve yataktan kalkamayacak durumda olan askerleri yataklarında tedaviye alabilmek için geliştirdiği bir sistemdir. Reformer  günümüzdeki formunu almadan önce Joseph Pilates,  hastanede yataklara ve duvarlara çeşitli dirençlerde yaylar takarak hastaları kendi yataklarında tedavi etmeye çalışmış, tahmin edilenden daha hızlı ve başarılı sonuçlar doğdukça da reformer pilates aletini tasarlamayı ve geliştirmeyi düşünmüştür. Aslında bugünün modern Reformer Pilates aletlerinin ilk denemeleri 1. Dünya Savaşı döneminde yapılmıştır diyebiliriz.

REFORMER PİLATES NASIL YAPILIR ?

Slim Life Studio da kullanılan dünyaca kabul edilmiş markaların Reformer Pilates aletleri sayesinde kişiye özgü egzersiz programlarıyla, üzerinde yatarak, oturarak, diz üstünde veya ayakta durarak 500′den fazla hareketi yapabilir, vücudunuzdaki tüm kas gruplarını çalıştırabilirsiniz. Reformer Pilates (Aletli Pilates) kabaca; gövdesi hareketli ve tekerlekleri olan bir çeşit taşıyıcı, bu taşıyıcıya bağlı çeşitli ağırlık ve uzunlukta yaylar, bir ayak barı, bir kutu ve ayarlanabilir kayışlardan oluşur.

Reformer Pilates (Aletli Pilates) temel başlangıç seviyesinde üyelerimiz, bu hareketli taşıyıcı üzerine sırt üstü yatar, başını koyması için ayrılan yere koyar ve omuzlarını da omuz destek aparatlarının altına yerleştirir. Ayaklarını da hemen önündeki ayak barına (foot bar) koyarak doğru duruşu yakalar. Reformer Pilates (Aletli Pilates) Eğitmenimiz üyenin bacak kaslarının gücünü göz önüne alarak uygun dirençte bir yay seçer. Üye sırt üstü yattığı yerden ayaklarıyla kendini önündeki ayak barından iter. Bu itme sırasında takılı olan yay uzar ve kaslarınızın direnç kazanması sağlanır. Kabaca başlangıç seviyesindeki bir üyelerimizle yapılacak ilk Reformer Pilates (Aletli Pilates)  hareketi böyle tanımlanabilir. Bu örnek hareketle sadece bacak kaslarının çalıştığını düşünmeyin. Yapılışı gayet kolay ve sizi kesinlikle zorlamayacak bu harekette bile vücudunuzun tüm kas grupları çalışır. Unutulmamalıdır ki Reformer Pilateste (Aletli Pilates) amaç; belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.REFORMER (ALETLİ PİLATES) İLE MAT PİLATES ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

Reformer Pilates (Aletli Pilates) aletinin en ayırıcı özelliği sırt üstü yatarak uygulanan hareketlerde yerçekiminin etkisini oldukça azalttığı için kuvvet olarak zayıf kişilerin dahi birçok egzersizi kolaylıkla yapabilmesini sağlamasıdır. Egzersizler sırasında özellikle diz ve kalça eklemlere az yük binmesi sebebiyle üyeler hareketleri zorlanmadan yaparken aynı zamanda güçlenerek normal hayattaki fizyolojik hareketleri yapabilmeye başlar. Reformer pilates (aletli pilates) üzerinde bantlar ve kayışlardan aldığınız destekle yapılan egzersizlerin aynılarını yerde mat üzerinde yapmaya çalışmanın %60 - %80 oranında çok daha kolay olduğu unutulmamalıdır. Üstelik kaslar aynı oranda çalışırken…


Mat Pilates kendi ağırlığınıza karşı yapılan derslerdir ve biraz güç ister. Bu derslerde üyeler uygun dirençte lastik bant, küçük ve büyük pilates topları ve çember gibi yan pilates setleri kullanırlar. Reformer pilateste (aletli pilates) ise cihazın kendisinde bulunan aparatlar, yaylar ve kayışlar kullanılır. Slim Life Studio da kişiye özel birebir mat pilates dersleri olsa da, dersler genellikle grup halinde yapılır. Mat Pilates başlangıç seviyesinde eğitmenizin verdiği egzersizlerin hepsini takip etmek ve onları yerine getirmekte zorlanma olabilir ama genellikle 4-6. dersten sonra kendinizi güçlü ve uyumlu hissedersiniz. Reformer pilateste (aletli pilates) ise dersler her zaman birebir eğitmen eşliğinde yapılacağı için uyum konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Üstelik herhangi bir rahatsızlığınız varsa (bel fıtığı, skolyoz, kifoz, lordoz vb. gibi) Slim Life Studio fizyoterapistleri ve uzman klinik pilates eğitmenleriyle tedaviye yönelik yapılan egzersizler sayesinde ne kadar güçlendiğinize ve hızla iyileştiğinize kendiniz bile şaşırırsınız.

 

Reformer Pilates (Aletli Pilates) ile; tüm kas gruplarınızı güçlendirerek, düz karınlar, güçlü sırtlar, sert kalçalar ve basenler elde edebilirsiniz.

 Reformer Pilates (Aletli Pilates) ile; vücut direnciniz, koordinasyonunuz ve esnekliğiniz artar, kaslarınız uzar bu sayede sizi 1 aydır görmeyen insanların boyunuzun uzadığını sanmaları gayet normal. Düzelen postürünüzün yanı sıra sırt, bel, boyun ağrılarınızdan da kurtulursunuz.

Reformer Pilates (Aletli Pilates)
derslerinizi 8, 16 ve 24’lü paketler halinde alabileceğiniz gibi, benzer fiziki koşullardaki arkadaşlarınızla couple ders de alarak daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

 

Detaylı Bilgi İçin ;