pregnant exercisePilates; hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar anne adayını doğuma hazırlayan, güçlendiren, doğum sonrasında da tekrar eski formuna hızla dönebilmesini sağlayan mükemmel bir egzersiz sistemidir.

Hamilelik boyunca doktorunuzun da onayı ve bilgisi dahilinde, uzman eğitmeniniz tarafından her dönem için özel programlanmış pilates egzersizleri yapılabilir. Hamilelikte bedenin güçlenmesi, elastikiyetinin artması, kontrol edilebilir olması çok önemlidir.

HAMİLELİKTE PİLATESİN FAYDALARI

Bu arada sindirim sorunlarından kaynaklanan hazımsızlıklar, gaz gibi problemler de seçilen doğru egzersiz ve malzeme kullanımıyla bertaraf edilebilir. Bacaklarda, ayak bileklerinde, eller ve kollardaki ödem aynı şekilde pilates ile devinimler halinde yapılan akıcılığın içinde med-cezir'de olduğu gibi geriye çekilerek hamileyi rahatlatacaktır. Şişmelerden, ödemden kaynaklanan, gerginleşip acımaya başlayan deri gevşeyecek, şişler de inecektir.

Hamilelikte iç karında artan basıncın sonucunda kuyruksokumunda da problemler yaşanır ki, farkında olunmasa dahi pek çoğumuzun kuyruksokumu oturuş şekillerinden, önemsemediğimiz düşüşlerimizden ve benzer nedenlerle hassastır ve uzun süreli oturuşlarda acı verebilir. Çok sık rastlanan bu durum, yine pilates egzersizleri ile geçebilmekte veya kontrol altına alınabilmektedir.

Bel ağrıları ve "kilitlenme "diye ifade edildiği şekliyle bel bölgesinde hareketleri kısıtlayan, hatta durduran acılar da pilates egzersizleri ile giderilebilmektedir. Dahası, yalnızken benzer bir sıkıntı ile hareket edemeden kalan kadın, panik yapmadan kontrol edebileceğini bildiği bölgelerini hareket ettirerek ve nefesini ayarlayarak bu zor durumu atlatabilmektedir.

Gevşeme egzersizleri, hamileliğin her döneminde artış halinde olan duygusal dalgalanmalar için çıkış yolu olabilmekte, gece yatarken yatakta veya sabah uyanırken yapılabilecek basit egzersiz ve nefes uygulamaları ile rahat bir uykuya geçiş ve zinde bir güne başlangıç yapılabilmektedir.

Hamilelikte pilates egzersizlerinde, gerilimlerin önüne geçmek ve dengeyi arttırabilmemizi sağlamak için toplar kullanılmaktadır. Bu topların farklı ebatlarda olanlarının kullanımıyla çeşitlilik ve amaca uygunluk sağlanır. Ayrıca minder egzersizleri, yastıklar, rulo yapılmış havlular, çember, hafif ağırlık kullanımı ile de vücudumuzda bütün bölgeler çalıştırılmaktadır.

Ayrıca pelvik bölge egzersizleri çeşitlilikleri ve etkin oluşlarıyla

 • Hamilelik boyunca anne adayının rahat olmasını,
 • Doğumda kaslarını kontrol ederek doğuma yardım edebilmesini,
 • Doğum sonrası toparlanabilmesini
 • Rahmin kendini çabuk toparlamasını sağlamakta,
 • Hamilelik son dönemleri ve doğum sonrası basınçtan kaynaklanan idrar kaçırma gibi istenmeyen durumların önlenmesini sağlamakta
 • Cinsel hayatın doğum sonrasında normale dönmesinin kolaylaşmasını da beraberinde getirmektedir.
HAMİLELİK VE PİLATES

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun ve mucizevi bir deneyimdir. Gebelik döneminde vücudun denge merkezinin değişmesi sebebiyle anne adayında bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşeyebilir, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahme yaptığı baskı sonucunda pelvik taban kaslarında sarkma oluşabilir bu da ilerleyen dönemde idrar kaçırma problemine sebep olabilir. Güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates bu bölgedeki kasları kuvvetlendirmek için yapılacak güvenli ve etkili bir egzersizdir.

PİLATES YAPAN ANNE ADAYLARI;
 1. Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirirler.
 2. Doğum sırasında oluşabilecek yırtıklar azalır.
 3. Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
 4. Doğum sonrası uterus çok daha kolay ve hızlı toparlanır.
 5. Pilates, gebelikte görülebilen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
 6. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.
 7. Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
 8. Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
 9. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
 10. Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişide mental olarak rahatlama sağlar.

Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonlarının egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.(Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder)

HAMİLELİKTE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI

Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, Pilates yaparak hamilelik sürecinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz.

KAS VE İSKELET SİSTEMİ PROBLEMİ OLAN GEBELER VE LOHUSALARDA PİLATESİN YARARLARI

Skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin, hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları en ideal yöntemdir.

Detaylı Bilgi İçin ;