Gebelik kadınlar açısından çok önemli bir dönemdir, bu dönemde hem psikolojik hem de hormonel olarak hassas bir dönem geçirmektedirler. Hamilelik dönemi tüm kadınların hayal ettiği en güzel dönemidir fakat birkaç zorlukları da göz ardı etmemek gerekir. Bebeğinizin gelişini büyük bir heyecan ve titizlikle beklerken diğer yandan da bu ağrılı süreç sizi biraz korkutabilir hatta endişelendirebilir. Egzersizin gelişmesi ve ilerlemesi sonucunda aksiliklerin oranı en alt seviyelere inebiliyor, hatta kayboluyor. Gebelik sürecindeki pilates rahat ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Hamilelik sürecinin rahat geçmesi hem de korku seviyenizin alması için bazı egzersizler vardır. Hamilelik döneminde pilates yaparak bel, sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz ve ayaklarda göze çarpan ödemleride engelleyebilirsiniz.

Güçlü pelvik taban kaslarının hamileler için son derece önemlidir. Sadece doğum sırasında değil, doğum sonrası toparlanma esnasında da kas direnci büyük bir önem taşımaktadır. Hamilelikte egzersiz yaparak bu kasları güçlendirmek bu dönemde yapabileceğiniz en önemli egzersizdir.

Hamilelik döneminde uygulanan bu egzersizlerin doğum sırada sağlayacağı faydalar arasında doğum sırasında annenin ihtiyaç duyduğu itici gücü sağlar ve oluşabilecek kas yırtılması riskini azaltır.Ayrıca anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşam kalitesini düşüren idrar kaçırma problemleri pilates sayesinde gebelik sırasında ve sonrasında önlenebilir.