Genel kanı itibariyle birçok kişinin yanlış bildiği ve çokça sorulan sorulardan biri olan, yağların kas kütlesine dönüştüğü düşüncesine bir açıklık getirmek istiyoruz.

Bilinenin aksine böyle bir dönüşme yoktur.

Durum fizyolojik olarak ta mümkün değildir.

Yağlar ve kaslar vücutta farklı dokulardır ve birbirlerine dönüşemez.

yağlar kasa

Vücuttaki yağ oranı azaldığında kaslar daha belirginleşir, bu durum yağların kasa dönüştüğü algısını yaratabilir.

Aksine kas oranı azaldığında vücuttaki yağ oranı artabilir, bu da kasların yağa dönüştüğü yanılsamasına neden olabilir.

Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile kişinin artan kas oranı ile metabolizma hızı da artar, yağ yakımı hızlanır.

resim

SPOR YAPTIĞIM HALDE NEDEN VÜCUDUM ŞİŞİYOR

Nasıl olsa spor yapıyorum, daha fazla yemek yememde bir sakınca yok derseniz, kardiyo yani kalp ritminizi ve enerji yakımızı arttıracak çalışmalar yapmazsanız, düzenli beslenmezseniz, fazla alkol almaya devam ederseniz, diyet yapıyorsanız öğünleri atlar ne kadar az yersem o kadar çabuk kilo verebilirim derseniz, yaptığınız her çalışma, vücudunuzda bir hacimlenme, şişme oluşturacaktır.

Çünkü bedeniniz değişimin içine girerken öncelikli olarak bir direnç gösterir, farklı şeyler olduğu algısıyla korumaya geçer, ödem ve dengesiz beslenme ya da fazla kalori alımından yağları depolamaya başlar.

Spor yaptım daha çok şiştim ifadesi; bilinçsiz antrenmanların ve sağlıksız yaşam biçiminin sonucudur. Her zaman bilinçli ve sürdürülebilir, pilates gibi bir çalışma programı oluşturun ve elinizden geldiğince bu programı yaşam tarzınız haline getirin.

 

slimlife

koşu

 

Önemli Hatırlatma: Herhangi bir egzersiz programına başlanmadan önce bu tip yanılmaların önüne geçebilmek için vücudunuzdaki yağ ve kas oranını ölçtürmelisiniz. Slim Life Studio olarak gerek aletli pilates gerekse diğer tüm PROGRAMLARIMIZ öncesinde (Aletli Pilates (Reformer, Cadillac), Mat Pilates – Grup Dersleri, Piloxing, Zumba vb.) üyelerimizi bünyemizdeki tanita cihazı ile ayrıntılı analiz ederek, mevcut kilolarının bölgesel olarak yağ, su, kas, kemik dağılımlarını çıkartıyor doğru takip edebilmelerine olanak sağlıyoruz. Unutmayın kilonuz değişmemiş olabilir ancak bu kas oranındaki artış ve yağ oranındaki kayıptan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum sizi endişelendirmemeli aksine motive etmelidir, çünkü bu durum ileride hem görünüm olarak hem de tartı da çok daha başarılı sonuç alınacağının işaretidir. Bu sebeptendir ki 60 kg ağırlığında düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen bir kişiyle aynı kiloda olan fakat hiç egzersiz yapmayan ve sağlıksız beslenen kişi arasında 2 bedene kadar gözle görülebilen şaşırtıcı farklar olabiliyor.

BOL EGZERSİZLİ VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ

kalp