hamileyogagorselHamilelik döneminde düzenli yoga uygulaması ile, içeride gün be gün büyüyen bebeğiyle birlikte annenin değişen vücudu esneklik kazanır, bebeğin aldığı oksijen miktarı artar, rahat bir hamilelik dönemi geçirilir. Yoga ile fiziksel kondisyon korunur, duruş bozuklukları en aza indirilir, bel desteklenir, solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Vajinal kaslar rahatladığı için doğum kolaylaşır.

Temel yoga duruşları ve nefes çalışmaları sayesinde bulantı, bel ağrısı, kramp gibi şikayetlerde azalma olur. Ruhsal çalkantılar hafifler. Yoga uygulaması sayesinde elde edilen beden ve nefes farkındalığı ile doğum sırasında bedeni gevşetmek ve bebeğin geçişine izin vermek daha kolay olur. Bu çalışmalar hem bedenin güçlenmesini sağlar hem de doğum kanalını doğuma hazırlar. Sezaryen doğum yapmayı planlayan anneler de hamilelik süresince hamile yogasının şifalı etkilerinden yararlanır. Daha kolay, güçlü ve uyumlu bir hamilelik dönemi geçirmek, beli korumak ve güvenli hareketlerle omurgaya destek vermek, gerginliği azaltmak için hamile yogası idealdir.

Hamilelikte nefes çalışmaları sayesinde ciğerlerin nefes kapasitesi artar, hem anne hem de bebeğe bol oksijen ve enerji girişi olur. Doğumda nefesinin farkında olan anne hem sakin kalabilir hem de bebeğinin bol oksijenle beslenmeye devam etmesini sağlar. Bütün bunların yanında yoganın en büyük faydası anneyi uygulama süresince meditasyona yönlendirmesi ve o anda olanla kalabilmeyi deneyimleme şansı yaratmasıdır. Her ne oluyorsa onunla kalabilmek anneyi hem doğuma hem de anneliğe hazırlar.

Hamile yogası derslerimizde, hamilelik dönemine uygun, güvenli ve güçlendirici akış serileri, doğum anında hatırlanabilecek nefes ve derin gevşeme teknikleri uygulamaktayız. Doktorunuz tarafından bildirilen herhangi bir engel yok ise haftada en az iki kere uygulama yapmanızı öneririz.

Özel ders şeklinde birebir eğitmen gözetiminde gerçekleştirdiğimiz derslerimizin programlamasında sizin ve eğitmenimizin uygun olduğu gün ve saatlere öncelik verilir.

Detaylı Bilgi İçin ;